Az építőipar egészében bekövetkezett drasztikus és gyors áremelkedés nehéz helyzetet teremtett az elmúlt évben minden piaci szereplő és érintett számára. Most sem lehet azonban megnyugodni, hiszen rengeteg bizonytalansággal áll szemben az iparág. Ahogy minden más területen, a kockázatok és a kihívások az építőipar ajtaján is bekopogtak: alapanyaghiány, kapacitás, árak, hosszú szállítási határidők, nyomás a munkavállalókon – csak néhány a legmeghatározóbb rizikók közül. Scheer Sándorral, a Market Építő Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk, aki előrevetítette, hogy „Nem lesz könnyű az idei év.”
Eladta BudaPart Gate irodaházát a Market Asset Management Zrt. - az ingatlan új tulajdonosa az osztrák S Immo ingatlanbefektető cég lesz.
Hónapok óta tart a forrongás a hazai építőiparban az alapanyag-, és építőanyagárak drasztikus emelkedése miatt. A Portfolio Építőipar 2021 konferenciáján Nagy Márton nyitóelőadásából már sejteni lehetett, hogy a kormány is foglalkozik a témával, a részletes hazai építőipari helyzetértékelés mellett az árazási erővel kapcsolatos problémákra, valamint a hazai alapanyagipar helyzetére is kitért a miniszterelnök gazdaságpolitikai főtanácsadója. A délutáni értesüléseinket, miszerint a kormány hamarosan reagál az áremelkedésre, a piaci forrásaink is megerősítették. Várhatóan egy-két héten belül, drasztikus és konkrét lépésekre szánja el magát a kormány a jelenség megfékezése érdekében.
"Az adatalapú döntéseké a jövő. Kielemeztük a cégeket, az áraikat, a munkájukat és most már tudjuk, hogy kivel nem akarunk együtt dolgozni"- mondta el Scheer Sándor az Építőipar 2021 konferencián. A drasztikus áremelkedésre, a lehetséges megoldásokra és a magyar építőipari alapanyaggyártás felpörgetésére is kitértek a konferencia résztvevői.
Az építőipari alapanyagárak brutális emelkedéséről, a következő időszakra rázúduló keresletről, a háromszámjegyű profittal dolgozó cégekről, a környezetvédelemről, a hulladékgazdálkodás átalakításáról, a Market saját "földesúrrendszeréről", az alvállalkozók adatalapú értékeléséről és kiválasztódásáról, a fehéredő keresetekről, illetve Paks II. és a Belgrád-Budapest vasútvonal projektekben rejlő lehetőségekről is beszélgettünk a hazai építőipar egyik legfontosabb szereplőjével. Nagyinterjú Scheer Sándorral, a Market Építő Zrt. vezérigazgatójával.
Optimistán érdemes tekinteni a jövő elé, le kell vonni a tapasztalatokat és tanulni az eddigiekből, úgy hogy közben nem pánikolunk - ezekkel a gondolatokkal tekint a jövőbe Scheer Sándor és Jellinek Dániel, akik a Property Investment Forumon vesézték ki az ingatlanpiacot. Építőipar, befektetések, logisztika, iroda és a lakáspiac sem maradhatott ki a közel egy órás kerekasztal-beszélgetésből.
A turizmus mellett a vendéglátóipar szenvedte el a legnagyobb visszaesést a vendégek elmaradásával, de ahogy minden iparágban, úgy itt is voltak olyan szereplők, amelyek ellenállóbbnak bizonyultak a válság hatásaival szemben. A Progress Étteremhálózat Kft. egy gödöllői étterem mellett két további Mekit is nyitott, utóbbiakat egy speciális helyszínen, az osztrák határnál az M1-es autópálya mentén. A Portfolio a cég tulajdonosát, Scheer Sándort kérdezte arról, miért nem egyszerű gyorséttermet nyitni autópályapihenőknél, hogyan alakította át terveiket a 2020-as év, és milyen területeken terjeszkednek tovább a következő hónapokban.
Az építőipar sem maradhatott ki abból a durva átalakulásból, amit a járvány indított el ebben az évben. A munkák befejeztével már egyáltalán nem azzal a napi rutinnal jönnek létre az építőipari szerződések, mint korábban, az árak is másfelé vették az irányt és a leterheltség is jelentősen csökkent. Jutott idő viszont olyan hatékonyságnövelő és hosszú távon költségcsökkentő intézkedésekre, mint például az összegyűjtött adatok elemzése, ami ugye az "új arany". A Market meghívására az épülő, és már most, betonváz formájában is tekintélyt parancsoló MOL Campus bejárásán jártunk, majd azt követően Scheer Sándor osztotta meg tapasztalatait a cége és az építőipar jelenlegi helyzetéről és jövőjéről egy sajtótájékoztató keretében.
A Market Építő Zrt. idei forgalma 180 milliárd forint körül alakulhat, ami éves összevetésben a koronavírus-járvány negatív hatása ellenére is csupán 3-5 százalékos csökkenést jelent, az árbevétel várható alakulásában az is szerepet játszik, hogy a BMW gyár beruházása 2021-re tolódott - mondta a vállalat vezérigazgatója szerdán Budapesten sajtótájékoztatón.
Alig egy hete kérdeztük meg Scheer Sándort, a Market Építő Zrt. vezérigazgatóját egy villáminterjú keretében arról, hogy melyek az első tapasztalatok és hatások a kivitelezésekben a koronavírus okozta válsághelyzetben. Már akkor is a járvány építőiparra gyakorolt egyik leglátványosabb hatásaként Scheer Sándor a forint euró árfolyamot említette, ami azóta még tovább emelkedett, tegnap már a 370 forintos szintet is megközelítette. Ez pedig komoly áremelkedést okohat a szektorban, a Világgazdaság által készített interjúból kiderül, hogy számos építőanyag-kereskedő ezt már beépítette az anyagárakba.
A hazai magasépítési piac egyik legfontosabb szereplőjét, Scheer Sándort, a Market Építő Zrt. vezérigazgatóját kérdeztük meg egy villáminterjú keretében arról, hogy mik az első tapasztalatok és hatások a kivitelezésekben a koronavírus okozta válsághelyzetben. Egyelőre tartják a frontokat, haladnak a munkák, de rohamosan gyűlnek a kérdőjelek.
Becslések szerint a tavalyi évben az építőipari feketemunka értéke megközelítette az 1000 milliárd forintot - írja a Világgazdaság. Mindez azt jelenti, hogy az ágazatban adóelkerüléssel szerzett jövedelmek aránya elérheti a 20-25 százalékot.
A KPMG hatástanulmánya szerint a magyarországi McDonald's teljes GDP-hatása 2014 és 2018 között elérte a 153,4 milliárd forintot. Különböző adók és járulékok formájában 2009 és 2018 között a vállalat és franchise partnerei 82,6 milliárd forintot fizettek be a magyar államháztartásba, miközben több mint 27 milliárd forint értékben végeztek beruházásokat - közölte az étteremlánc
Scheer Sándor márciusban vásárolta meg a McDonald’s Corporation magyarországi vállalatában meglévő teljes tulajdoni érdekeltségét. Ez azt jelenti, hogy a McDonald’s magyarországi Developmental Licensee Partnereként valamennyi, a hazai hálózatot alkotó étterem az üzletemberhez került, így ő felel a piacért, beleértve a franchise partnerekkel való együttműködést is. A tulajdonos a Portfolio-nak elmondta: a jövőben még modernebb éttermeket, új és kibővített szolgáltatásokat szeretne megvalósítani, és a kisvárosokban is egyre több Meki lesz.
Május 8-án kerül megrendezésre a Portfolio első, dedikáltan az építőiparral foglalkozó konferenciája, melynek az egyik legfontosabb pontja a Market Építő Zrt.-vel közösen alapított, "Az Év Építőipari Személyisége" díj átadása. A szakma legkomolyabb kihívásaival kapcsolatban, melyek a konferencia kiemelt témái is egyben, valamint a díj megalapításának fontosságáról beszélgettünk a Market Építő Zrt. vezérigazgatójával, Scheer Sándorral.
Március elején hivatalosan is átadták Buda legújabb irodaházát, a Hillside Offices-t. Az eseményre az Octogon magazin (hagyományosan) egy különszámmal készült, amelyben több látványos fotó és technikai (főleg építészeti) részlet és érdekesség bemutatása mellett a projekt két tulajdonosával, Wáberer Györggyel és Scheer Sándorral is készítettek interjút. Ebből szemezgettünk.
Az eddig tudottak fényében nem iszlamista motívum állhat a háttérben.
A súlyos mértékű légszennyezettség kezeléséhez is nélkülözhetetlen az elektrifikáció.
Itt van, amit tudni lehet.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?